čtvrtek 6. prosince 2012

Tahko - Olson (Identita, kvantifikace a číslo)

Eric Olson začíná svůj příspěvek tím, že jako student byl  vyučován tezi, že je intimní spojení mezi kvantifikací, identitou a počtem. Podle principu kvantifikace

Něco je F tehdy a jen tehdy jestliže alespoň jedna věc je F.

Podle principů identity:

x=y tehdy a jen tehdy jestliže x a y jsou jedno.
x≠y tehdy a jen tehdy jestliže x a y nejsou jedno.

Olson se nejprve krátce zamýšlí nad úzkými vztahy mezi těmito principy. Někteří filosofové, jako např. Michael Dummett, popírají první princip (1981: 547). Jiní, jako např. E. J. Lowe (1998: 72), dokonce popírají všechny tři teze. 

Olson se pak s tezí, že některé věci jsou zcela nepočitatelné, vyrovnává. Pro představu, zde jsou někteří kandidáti na nepočitatelné věci: tropy (tj. partikulární akcidenty), fakta, Lewisův atomless gunk, či látkové porce (portions of stuff).

Olsonův příspěvek je brilantním příkladem pronikavého metafyzického uvažování. Opět ale není jeho článek nějak přímo relevantní pro specificky aristotelskou metafyziku.

2 komentáře:

  1. http://maverickphilosopher.typepad.com/maverick_philosopher/2012/05/must-we-stop-asking-why-theres-anything.html

    OdpovědětVymazat
  2. "Můžeme počítat věci jako takové?" ... dobrá otázka, nad kterou se občas zamyslím a zatím jsem si na ní neutvořil pevné stanovisko. Je zde zapletena příliš mnoho otázek, kromě počitatelnosti porcí látek i otázka počtu věcí v hylemorfických celcích a to nemluvím o možných věcech ...

    OdpovědětVymazat

Licence Creative Commons
Poznámky pod čarou, jejímž autorem je Daniel D. Novotný, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: poznamkypodcarou2012.blogspot.com